Co je nového v normě EN ISO 20345: 2022?
Současná norma pro bezpečnostní obuv EN ISO 20345: 2012 bude aktualizována a bude nyní EN ISO 20345: 2022. Co je tedy nového a co se změní? Zde je podrobný přehled nejdůležitějších změn.
1. Požadavky na protiskluzovou bezpečnost
SRA, SRB a SRC zmizí. Testování skluzu podobné SRA bude místo toho zahrnuto do základního požadavku na certifikaci, a proto nemá žádné speciální označení.
Kromě základní certifikace můžete provést další testování skluzu, který je poté označeno jako SR (odolnost proti uklouznutí).
U bot s například cvoky, které v praxi může být obtížné nebo nemožné testovat podle standardu, můžete obuv označit následujícím symbolem: Ø.
Testovací metody jsou mírně upraveny tak, aby lépe napodobovaly realitu, například všechny testy skluzu se provádějí na dlaždicích.
2. Požadavky na odolnost proti propíchnutí
Obuv vybavená ochranou proti propichu hřebíky měla již dříve označení P.
Toto označení však neříká, z jakého materiálu se ochrana proti propichu hřebíky skládá. Nová norma do jisté míry objasňuje, z jakého materiálu se ochrana skládá a jaká velikost testovacího hřebíku byla použita v testech. Menší průměr znamená vyšší tlak a tím i vyšší požadavky na ochranu.
P: Ochrana proti propichu hřebíky z oceli s průměrem testovacího hřebíku 4,5 mm.
PL: Ochrana proti propichu nekovovými hřebíky s průměrem testovacího hřebíku 4,5 mm.
PS: Ochrana proti propichu nekovovými hřebíky s průměrem testovacího hřebíku 3 mm.
3. Stupně ochrany
Počet úrovní ochrany se zvýšil z SB - S5 na SB - S7 se souvisejícími podúrovněmi.
Předchozí úrovně ochrany byly rozděleny následovně:
SB, S1, S2, S3, S4 a S5, kde SB je jediná úroveň ochrany umožňující otevřenou patu.
S1 se někdy považovalo za označení s ochranou prstů jako doplňkem a poté bylo nazváno S1P.
S4 a S5 jsou tzv. produkty třídy II (gumové boty).
Nové hlavní rozdělení je takové:
SB, S1, S2, S3, S4, S5, S6 a S7.
Úroveň ochrany S1 bude stále používáno s příponou P, tj. S1P . Protože však byly testy ochrany prstů rozšířeny na P, PL a PS, bude možné s těmito doplňky specifikovat úroveň ochrany S1; S1P, S1PL a S1PS .
Jiné úrovně ochrany, které již zahrnují požadavky na ochranu prstů, nejsou uvedeny jako dříve, protože samotná úroveň ochrany již uvádí, že produkt tyto požadavky splňuje. Je však zajímavé vědět, jaký typ ochrany prstů je součástí výrobku. Například třída ochrany S3 (požadavek na ochranu prstů je součástí této třídy ochrany) je proto rozdělena do následujících tří úrovní – S3, S3L a S3S .
S3 je testován s ocelovým hřebem, S3L „nekovová“ ochrana hřebu s velkým hřebem (L = velká) a S3S „nekovová“ ochrana hřebu s malým hřebem (S = malá). Stejně tak jsou úrovně ochrany S5 a S7 rozděleny, protože tyto úrovně ochrany mají také požadavky na ochranu prstů.
4. Zvláštní požadavky
Dodatečné požadavky se změnily z 12 na 18. Některé byly odstraněny a místo toho se staly součástí základní certifikace, zatímco jiné byly přidány. Nový seznam 18 možných dodatečných požadavků vypadá takto:
Kódy a požadavky:
PL - Odolnost proti perforaci (nekovová vložka)
PS – Odolnost proti perforaci (nekovová vložka)
C – Částečně vodivá obuv
A – Antistatická obuv
HI - Tepelná izolace celé podešve
CI – Studená izolace celé podešve
E - Absorpce energie v patní části
WR – Odolnost proti vodě
M - Příčná ochrana klenby
AN – Ochrana kotníku
CR - Odolnost proti proříznutí
SC – Oděr od manžety
SR - Odolnost proti prokluzu (keramická podlaha s glycerinem)
WPA – Penetrace a absorpce vody
HRO – Odolnost proti kontaktu s horkem
FO - Odolnost proti palivovým olejům
LG - Vhodnost pro použití žebříku
5. Použití na žebříku
Dříve byla v normě pro boty určené pro hasiče zahrnuta i vhodnost pro „použití na žebříku“. Tento díl byl zkopírován pro samostatný dodatečný test pro všechny bezpečnostní boty. To umožňuje otestovat všechny bezpečnostní boty v souvislosti s použitím na žebříku v nové normě. Upozorňujeme, že se jedná o jeden z několika dalších testů, které nejsou povinné.
6. FO již není povinné
Označení FO označuje odolnost podrážky boty vůči uhlovodíkům (oleje, benzín atd.). Dříve se jednalo o povinnou součást úrovně ochrany S1-S5, tj. pokud nemáte obuv s otevřenou patou. FO tedy bude doplňkovým testem, který lze provést pro obuv určenou pro prostředí s uhlovodíky, pokud je to relevantní.
7. Voděodolnost
Byly přidány dvě nové úrovně ochrany; S6 a S7. S6 a S7 mají společné to, že tyto úrovně ochrany mají požadavky na odolnost proti vodě (odolnost proti vodě, označení WR). Jinak znamená S6 stejnou ochranu jako požadavek na S2, ale s dalšími požadavky na vodotěsnost (WR), zatímco S7 je stejný jako S3, ale s dalšími požadavky na vodotěsnost (WR).
Schválená obuv s označením S2 nebo S3 má podle „staré“ normy voděodolný svršek (WRU – vodovzdorný svršek). Pro získání WRU je však testován pouze samotný materiál. Pokud je materiál součástí obuvi, může obuv jako celek ztratit svou schopnost odpuzovat vodu, protože voda proniká do švů.
V novém standardu označení WRU zmizí, místo toho se uvedeno označení WPA (pronikání vody a absorpce) a označení, jak již bylo zmíněno; WR.
8. Termín
Bezpečnostní obuv uvedená na trh po 30. březnu 2023 musí být certifikována v souladu s normou EN ISO 20345: 2022. Bezpečnostní obuv, která je již na trhu a jejíž certifikát je stále platný, však nemusí být certifikována podle nové normy, dokud certifikát nedosáhne data vypršení platnosti, a to i v případě, že spadá do doby po 30. březnu 2023. Certifikát o typové zkoušce EU má pětiletou dobu platnosti. Proto budeme po určitou dobu nacházet na trhu produkty certifikované podle nových i starých norem.