JALAS: Innovation möter lång erfarenhet av skyddsskor
Ejendals 75-årsjubileum är ett perfekt tillfälle för att reflektera över företagets innovativa utveckling under åren.
Centralt för detta är det team som ansvarar för utvecklingen av våra JALAS-skor. Vi träffade Aino Aarnio-Juurinen, en 37-åring med masterutbildning från Aalto-universitetet, som har varit en viktig drivkraft i innovations- och FoU-teamet på JALAS i nästan tre år.
Passion för innovation
Ainos roll som innovations- och forskningsspecialist på Ejendals innebär att tänja på gränserna för vad som är möjligt inom skyddsskor. ”På Ejendals uppmuntras vi att experimentera, testa och lära av nya idéer”, säger Aino.
Vår internationella och mångkulturella miljö främjar ett mångsidigt samarbete, vilket ger oändliga möjligheter till att utforska innovativa lösningar.
Aino Aarnio-Juurinen
Innovations- och forskningsspecialist på Ejendals